Η Μπαρτσελόνα κάνει την ιστορική επανάσταση του Τσάμπιονς Λιγκ: Νικήσει το PSG να προχωρήσει

Πίνακας περιεχομένων:

Περιμένετε, η Βαρκελώνη το έκανε ακριβώς αυτό; Πώς το έκαναν αυτό;! Η ομάδα του Lionel Messi έριξε μια επιστροφή για τις ηλικίες στις 8 Μαρτίου, κερδίζοντας το Παρί Σεν Ζερμέν, κερδίζοντας αρκετούς βαθμούς για να προχωρήσει στον επόμενο γύρο του Champions League!

Ξεχάστε τους πατριώτες της Νέας Αγγλίας να επιστρέψουν στα σαλιγκάρια της Ατλάντα στο Super Bowl 51. Αυτό είναι ακόμα πιο εξωπραγματικό. Όλοι είχαν γράψει τη Βαρκελώνη μετά από να χάσουν στο Παρί Σεν Ζερμαίν στις 14 Φεβρουαρίου. Η ήττα 0-4 στο πρώτο σκέλος του Γύρου 16 σήμαινε ότι η Barca έπρεπε να σκοράρει τουλάχιστον 5 πόντους στο δεύτερο σκέλος στις 8 Μαρτίου, όλα κρατώντας PSG - μία από τις καλύτερες ομάδες στον κόσμο - χωρίς βαθμολογία. Η πρόοδος στα προημιτελικά φάνηκε πρακτικά αδύνατη.

Λοιπόν, το τράβηγμα του αδύνατου είναι αυτό που ο Lionel Messi, 29, Neymar, 24, Sergi Roberto, 25, και το υπόλοιπο της Blaugrana κάνουν καλύτερα! Μετά από 95 λεπτά του παιχνιδιού, το τελικό σφύριγμα πυροδοτήθηκε και το σκορ ήταν 6-1, με τη Βαρκελώνη σημειώνοντας αρκετούς πόντους για να προχωρήσει στην επόμενη φάση του τουρνουά!

Τα πιο καυτά Hunky του Παρισιού του Saint-Germain - Φωτογραφίες

Καμία ομάδα δεν έχει επιστρέψει ποτέ από έλλειμμα τεσσάρων γκολ, για να προχωρήσει στον επόμενο γύρο, σύμφωνα με The Guardian, αλλά η Βαρκελώνη το έκανε ακριβώς αυτό. Όταν ξεκίνησε το παιχνίδι, η Βαρκελώνη ήξερε ότι έπρεπε να πάει σκληρά - και πήγαν σκληρά!

Ο Luis Suarez, 29 ετών, ξεκίνησε την ιστορική αυτή επιστροφή δύο λεπτά στο παιχνίδι, εξασφαλίζοντας το πρώτο γκολ. Ο Andres Iniesta, 32 ετών, έβαλε την Μπαρτσα 2-0 στο λεπτό 42, αν και είχε βοήθεια από τον Layvin Kurzawa της PSG, 24. Αφού ο Andres πυροβόλησε το γκολ, ο Layvin πέτυχε τυχαία τη δική του ομάδα, διατηρώντας τη δυναμική της Barca ζωντανή.

Καλύτερη ομάδα γαμημένο στον κόσμο το νικηφόρο γκολ #Barcelona #UCL #FCBPSG #viscabarca ❤️; pic.twitter.com/8l7LcOEAgO

- キ ツ ネ ネ ル (@ismafromthetrap) 8 Μαρτίου 2017

Τελικό ελεύθερο λάκτισμα του NEYMAR στο φιλιά HISTORIC. Βαρκελώνη vs PSG highli

t.co/8SNkMJlM2h μέσω του @YouTube

- owusu emmanuel (@ oae2gain) 8 Μαρτίου 2017

Λίβερπουλ, η αντίδραση του Steven Gerrard στο νικηφόρο γκολ της Barça! Αυτό είναι χρυσό! pic.twitter.com/wFdT9e6lBU

- Βαρκελώνη παγκοσμίως (@BarcaWorldwide) 8 Μαρτίου 2017

Μέτοχοι: Κανείς δεν επέστρεψε ποτέ από ένα έλλειμμα 4 γκολ στο #UEFA

Βαρκελώνη: κρατήστε τη μπύρα μου

#Barca pic.twitter.com/kLiXFLBOeG

- PimpStarTroope MaK_G (@Da_MaK_G) 8 Μαρτίου 2017

Στόχος του Sergi Roberto pic.twitter.com/nxA8OhZWi8

Ο Messi σκόραρε στα 50 λεπτά, μετά από μια ποινή που ονομάστηκε για μια σύγκρουση μεταξύ Neymar και Thomas Meunier, 25. Με Barca 3-0 (4-3 στο σύνολό τους) οπαδοί Blaugrana ήταν στην άκρη - μόνο για να υποστεί μια πληγή καρδιακή προσβολή όταν Ο Edinson Cavani, 30, σκόραρε για PSG. Αυτό έκανε το έργο της Βαρκελώνης τόσο πιο δύσκολο. Εάν η Μπαρτσελόνα σημείωσε πέντε γκολ, θα ισοφάριζαν PSG συνολικά, 5-5. Ωστόσο, η PSG θα κερδίσει το tiebreaker, δεδομένου ότι σημείωσε μακριά στόχο στο πεδίο της Barca.

Ήταν σαν να τελείωσε το παιχνίδι. Τώρα, η Barca έπρεπε να σκοράρει τρία περισσότερα γκολ πριν τελειώσει το παιχνίδι. Με κάποιο τρόπο το έκαναν αυτό! Δεν θα ήταν μέχρι το 87 ο λεπτό μέχρι Blaugrana σκόραρε και πάλι, με Neymar κάρφωμα με ένα ελεύθερο λάκτισμα. Το βραζιλιάνικο σούπερ σταρ θα σκοράρει ξανά δύο λεπτά αργότερα, μετατρέποντας μια ποινή για να δέσει τις ομάδες 5-5 στο σύνολο. Με την πάροδο του χρόνου, ο Σέργι θα γίνει ο ήρωας της Βαρκελώνης, χτυπώντας με ελεύθερο λάκτισμα από τον Neymar για να αποτρέψει την αποβολή!

Ηνωμένα Έθνη. Είναι. Εργάσιμη. Αυτή η νίκη βάζει τη Βαρκελώνη και πάλι στα βιβλία ιστορίας, καθώς απέκλεισαν την κατάργηση. Μετά την απομάκρυνση αυτού του θαύματος, υπάρχει κάποια ομάδα που θα μπορούσε ενδεχομένως να εμποδίσει τη Barca να κερδίσει το πρωτάθλημα;

Είσαι έκπληκτος ότι η Βαρκελώνη ήταν σε θέση να τραβήξει αυτή την επιστροφή μακριά,; Πιστεύετε ότι θα κερδίσουν το Champions League;