Ο Rory McIlroy κερδίζει το πρωτάθλημα British Open 2014

Πίνακας περιεχομένων:

Ο Rory McIlroy κερδίζει το Κλασσικό Στήθος! Μετά από έναν τελικό γύρο γκολφ στο Royal Liverpool Golf Club στο Merseyside της Αγγλίας, ο Rory αναδείχθηκε ο νικητής του British Open Championship στις 20 Ιουλίου.

Όταν παίζετε σε ένα από τα πιο σκληρά τουρνουά στο γκολφ, ακόμα και τα καλύτερα από τα καλύτερα θα παίζουν είτε σαν νικητές είτε απλά πέφτουν. Τα καλύτερα από τα καλύτερα σε όλο το γκολφ ήταν στην Αγγλία στις 20 Ιουλίου για το British Open Championship. Μετά από τρεις έντονους γύρους γκολφ, ο Rory McIlroy, 25 ετών, πήρε το σπίτι του Claret Jug και ονομάστηκε ο πρωταθλητής του British Open του 2014. Συγχαρητήρια!

Ο Rory McIlroy κερδίζει το Βρετανικό Όπεν

Ο Rory McIlroy κερδίζει το British Open Championship! Ο 25χρονος εξασφάλισε το τρίτο μεγάλο τρόπαιο πρωταθλήματος στις 20 Ιουλίου.

Μετά από μια σκληρή μάχη με τον Sergio Garcia, ο οποίος έφτασε στο Rory στον τελευταίο γύρο, ο Rory αναδείχθηκε νικητής. Ο Ρόρι νίκησε τον Σέργιο με δύο βολές για να πάρει στο σπίτι το Κανάρινο Κανάρι.

Ο Σέρτζιο άρχισε να βγαίνει στον Rory, ακόμα και με τρεις βολές πίσω του πίσω από την πλάτη εννέα. Όμως, ο Rory τελικά αποδείχθηκε ο καλύτερος παίκτης.

Μετά τη μεγάλη νίκη του, ο Ρόρι αγκάλιασε αμέσως τη μαμά του. Μοιράστηκε το γλυκό του συναίσθημα σε μια συνέντευξη μετά τη νίκη. Ήταν η πρώτη φορά που η μητέρα του παρακολούθησε πρωτάθλημα που κέρδισε.

"Είναι πολύ ωραίο να μοιραστώ μια τέτοια στιγμή μαζί τους", είπε.

Μοιράστηκε επίσης πώς η «αποφασιστικότητα» του και η «σκληρή δουλειά» του βοήθησαν να τον πάρει σε αυτή τη νικηφόρα θέση.

"Είναι μια μεγάλη στιγμή", είπε. "Αισθάνομαι ότι έχω περάσει πολύ δρόμο τους τελευταίους 18 μήνες. Πολλά μου έχουν συμβεί

σε και εκτός γηπέδου γκολφ. Απλώς πιστεύω ότι η αποφασιστικότητα και η σκληρή δουλειά μου έχουν αποδώσει πραγματικά."

Σίγουρα έχει, Ρόρι.

Ο Tiger Woods, στο πρώτο του μεγάλο τουρνουά για σχεδόν ένα χρόνο, έκανε γνωστή την παρουσία του στον πρώτο γύρο. Παρά τους βομβαρδισμούς στις δύο πρώτες τρύπες, η Τίγρη πήρε το χέρι και γύρισε για πέντε βιρτζίνια σε έξι τρύπες στο πίσω μέρος εννέα. Ωστόσο, παρασύρθηκε στον τελικό γύρο για ένα απογοητευτικό φινίρισμα.

Ωστόσο, ήταν η Rory McIlroy που άρχισε να εμφανίζεται ως ο ηγέτης του bonafide του τουρνουά την ημέρα έναρξης. Το 25-year-old πυροβόλησε έξι-κάτω-par 66 για να πάρει το προβάδισμα στον πρώτο γύρο.

Την δεύτερη ημέρα, ο McIlroy διατήρησε σταθερό προβάδισμα και ήταν τέσσερις βολές μπροστά από τον Dustin Johnson και τον Sergio μέχρι το μεσημέρι.

Συγχαρητήρια στον Ρόρι! Φροντίστε το καλαμάρι Claret. Τραβήξτε το και κλείστε το σφιχτά. Ετοιμαστείτε για το πρωτάθλημα PGA!, βάλατε την Rory να κερδίσει το British Open Championship; Ενημέρωσέ μας!